Results

2018 GC Results

Category 5

Race # Name Time Trial Stage 1 Plc Stage 2 Finish Stage 2 Plc Stage 2 Bonus Stage 3 Time Stage 3 Plc Stage 3 Bonus/ Prime GC Time GC Plc Home Town Team
312 CHRISTIAN TAN 0:11:49 1 1:27:28 1 0:00:15 0:27:21 2 0:00:10 2:06:13 1 North Battleford Cycledelia
316 EDWARD DILSNER 0:11:53 2 1:27:30 4 0:27:21 4 0:00:05 2:06:39 2 Saskatoon BCW Cycling Club
311 CAITLYN KIRKPATRICK 0:12:25 5 1:27:30 2 0:00:10 0:27:20 1 0:00:15 2:06:50 3 Saskatoon BCW Cycling Club
313 SAMANTHA GRAHAM 0:12:46 8 1:27:30 3 0:00:05 0:27:22 7 2:07:28 4 Saskatoon Horizon 100
314 DWIGHT SAFRONIUK 0:12:33 7 1:28:38 6 0:27:22 5 2:08:33 5 Martensville Horizon 100
310 CIARA KIRKPATRICK 0:12:53 10 1:28:28 5 0:27:21 3 0:00:05 2:08:37 6 Saskatoon BCW Cycling Club
324 DWIGHT KIRKPATRICK 0:12:24 4 1:29:12 7 0:27:22 6 2:08:58 7 Saskatoon BCW Cycling Club
309 JONATHAN BAXTER 0:12:29 6 1:33:52 8 0:27:22 9 2:13:43 8 Saskatoon Cycledelia
306 JEFFREY CHMARNEY 0:12:48 9 1:33:53 9 0:27:22 8 2:14:03 9 Saskatoon Cycledelia
321 BRAD SCHUMACHER 0:13:03 11 1:41:10 12 0:27:25 10 2:21:38 10 Saskatoon Fatlanders Fat Tire Brigade
308 WERNER OBERHOLZER 0:13:35 13 1:41:10 11 0:27:25 11 2:22:10 11 Saskatoon Fatlanders Fat Tire Brigade
318 ROBERT WEILER 0:13:50 16 1:41:10 10 0:30:04 13 2:25:04 12 Saskatoon
315 IAN LOUGHRAN 0:14:30 18 1:55:04 14 0:30:04 12 2:39:38 13 Saskatoon BCW Cycling Club
320 SOLOMON NESS 0:14:01 17 DNS 0:30:34 14 Saskatoon BCW Cycling Club
319 ALEX WILSON 0:13:49 15 1:51:59 13 DNS Shellbrook Rock ‘n Road
317 BRIAN ZULKOSKEY 0:12:08 3 DNS DNS Saskatoon Cycledelia
323 ANDREY OLINOV 0:13:22 12 DNS DNS Saskatoon Horizon 100
322 MARLO TURK 0:13:36 14 DNS DNS Saskatoon BCW Cycling Club

Category 4

Race # Name Time Trial Stage 1 Plc Stage 2 Finish Stage 2 Plc Stage 2 Bonus Stage 3 Time Stage 3 Plc Stage 3 Bonus/ Prime GC Time GC Plc Home Town Team
217 JASON DYCK 0:10:36 2 1:52:16 1 0:00:15 0:31:58 5 2:34:35 1 Calgary
222 ALEX RYBACK 0:10:27 1 1:52:46 3 0:00:05 0:31:57 3 0:00:05 2:35:00 2 Saskatoon BCW Cycling Club
220 CARL WATKINS 0:11:13 4 1:52:31 2 0:00:10 0:31:55 2 0:00:10 2:35:19 3 Sherwood Park Juventus
210 JONATHAN SLYWKA 0:11:11 3 1:53:40 4 0:32:01 8 2:36:47 4 Regina Regina Cycle Club
201 MICHAEL GAVELIS 0:11:18 5 1:58:04 5 0:31:57 4 2:41:19 5 Saskatoon Cycledelia
216 OLEG KOUGIYA 0:11:25 6 1:59:40 6 0:31:55 1 0:00:15 2:42:45 6 Saskatoon BCW Cycling Club
218 SHERMAN CUTKNIFE 0:11:36 8 2:03:49 10 0:31:59 6 0:00:05 2:47:19 7 Edmonton
219 REID PATTERSON 0:11:55 9 2:03:40 8 0:32:00 7 2:47:35 8 Saskatoon Cycledelia
215 BROCK CAMPBELL 0:12:18 10 2:03:41 9 0:32:05 9 2:48:04 9 Saskatoon Cycledelia
208 JORDAN STEVENSON 0:12:23 11 2:03:39 7 0:32:06 10 2:48:08 10 Saskatoon BCW Cycling Club
221 CORNEL KLUGE 0:11:27 7 2:07:45 11 0:33:26 11 2:52:38 11 Saskatoon Cycledelia
214 MICHAEL SAMETZ DNS Calgary Bicisport

Women

Race # Name Time Trial Stage 1 Plc Stage 2 Finish Stage 2 Plc Stage 2 Bonus Stage 3 Time Stage 3 Plc Stage 3 Bonus/ Prime GC Time GC Plc Home Town Team
400 MICAIAH BESLER 0:10:53 1 2:02:59 1 0:00:15 0:30:04 1 0:00:20 2:43:21 1 Saskatoon TaG Cycling Race Team
410 HALEY BLOCK 0:11:55 3 2:10:34 2 0:00:10 0:30:42 2 0:00:10 2:52:51 2 Saskatoon Cycledelia
409 KEELY SHAW 0:11:50 2 2:12:00 3 0:00:05 0:32:28 4 2:56:13 3 Saskatoon BCW Cycling Club
407 JESSICA LACOURSIERE 0:13:03 4 2:22:47 4 0:32:01 3 0:00:05 3:07:46 4 Edmonton Edmonton Road and Track Club
408 SUSAN MEIER 0:14:07 6 2:32:37 5 0:34:17 6 3:21:01 5 Saskatoon
403 MELANIE STEVENSON 0:13:43 5 2:35:41 6 0:33:04 5 3:22:28 6 Saskatoon BCW Cycling Club

Category 1/2/3

Race # Name Time Trial Stage 1 Plc Stage 2 Finish Stage 2 Plc Stage 2 Bonus Stage 3 Time Stage 3 Plc Stage 3 Bonus/ Prime GC Time GC Plc Home Town Team
6 JURE RUPNIK 0:09:42 1 2:00:34 1 0:00:15 0:42:05 1 0:00:15 2:51:51 1 Weyburn H&R Block Pro Cycling Team
4 JAKOB CLAFFEY 0:09:56 2 2:02:44 2 0:00:10 0:42:05 2 0:00:15 2:54:20 2 Edmonton Edmonton Road & Track Club
1 STEVEN FROESE 0:09:57 3 2:03:00 3 0:00:05 0:42:26 4 2:55:18 3 Saskatoon Isoles
113 ALEX SENGER 0:10:52 7 2:03:54 5 0:43:35 9 2:58:21 4 Saskatoon Cycledelia
7 BARRET DUNBAR 0:11:13 10 2:03:54 4 0:43:35 6 2:58:42 5 Saskatoon BCW Cycling Club
100 CALEB BENDER 0:10:27 5 2:09:51 6 0:42:10 3 0:00:05 3:02:23 6 Glenavon Dr. Walker Cycling Team
101 KELLY CHIMILAR 0:10:55 8 2:12:59 7 0:43:35 8 3:07:29 7 Regina Regina Cycling Club
103 SCOTT JARDINE 0:10:14 4 2:17:11 10 0:43:35 7 3:11:00 8 Brandon A + L Get Active
107 ANDRE GAGNON 0:10:45 6 2:17:06 9 0:43:35 5 3:11:26 9 Saskatoon Cycledelia
110 SCOTT THEEDE 0:11:16 11 2:17:06 8 0:45:05 9 3:13:27 10 Saskatoon BCW Cycling Club
112 PAUL KOWALZIK 0:11:30 12 2:34:57 11 0:46:46 10 3:33:13 11 Prince Albert Rock ‘n Road
106 MIKE WOHLBERG 0:10:59 9 DNS Martensville BCW Cycling Club
111 CHARLES COURCHESNE DNS Oxbow Moose Jaw Pavers